Kategorie

Koszt dostawy

Paczki do 30kg, wysyłka kurierska:

Za pobraniem – 28zł brutto

Wpłata/przelew – 22zł brutto

Ikona paczki

Wysyłki paletowe, dłużyce wyceniamy indywidualnie.

Przelewy24 belka z logami

CNC – co oznacza ten skrót?

   0Komentarze
CNC – co oznacza ten skrót?

Współcześnie obróbka materiałów jest wykonywana głównie przez zaprogramowane przez człowieka urządzenia, do których zaliczają się maszyny CNC. Choć skrót ten jest rozpowszechniony, nie każdy potrafi go rozszyfrować. W poniższym artykule znajdziesz wyczerpujące wyjaśnienia i więcej niezbędnych informacji na ten temat. Sprawdź!

Rozwinięcie skrótu CNC

Akronim CNC jest rozwinięciem angielskiego wyrażenia Computerized Numerical Control, które dosłownie oznacza „komputerowe sterowanie numeryczne”. Mowa o układzie programowanym przez człowieka, służącym do obsługiwania różnego rodzaju urządzeń i narzędzi. Wśród maszyn, które są powszechnie użytkowane za pomocą tej technologii, znajdują się m.in. obrabiarki, jak np.:

  • tokarki,
  • frezarki,
  • elektrodrążarki,
  • szlifierki,
  • wtryskarki.

Zastosowanie układu CNC gwarantuje komfort i wysoką precyzję obsługi maszyn. Można go wykorzystywać do sterowania urządzeniami przeznaczonymi do obróbki różnych materiałów, w tym m.in.:

  • metalu,
  • drewna,
  • tworzyw syntetycznych,
  • szkła.

Właściwości i historia układu CNC

Dzięki użyciu układów CNC uzyskanie pożądanych kształtów, długości i form materiału staje się nie tylko bardziej komfortowe i precyzyjne, ale również szybsze w porównaniu z wykonywaniem tych czynności ręcznie. Przekłada się to na większą efektywność pracy, w związku z czym nie powinno dziwić, że urządzenia sterowane numerycznie są obecnie standardowym elementem wyposażenia firm produkcyjnych, zakładów wytwórczych i manufaktur.

Wykorzystując je, można mieć pewność powtarzalności uzyskiwanych rezultatów. Każdy kolejny element powstający przy użyciu maszyny obsługiwanej poprzez układ CNC jest identyczny, jak poprzedni, co pozwala na bezpieczne wykonywanie nawet bardzo dużych wolumenów produktów czy podzespołów.

Słowem podsumowania

Komputerowe układy sterowania numerycznego zaczęły się rozwijać szczególnie dynamicznie w latach 80. XX wieku, na co miał wpływ przełom technologiczny związany z rozpowszechnieniem się mikroprocesorów. Sama technologia CNC powstała jednak wcześniej, bo na początku lat 50. XX wieku, choć początkowo nie miała powszechnego zastosowania. Obecnie trudno wyobrazić sobie bez niej branżę produkcyjną, przemysłową i wytwórczą.

Podziel się tym postem:

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz